Obuv – správny výber obuvi

Keď si idete vybrať obuv, mali by ste vedieť viac o ich vlastnostiach obuvi a o veľkostiach. 

Módne trendy vás istotne zaujmú hneď pri vstupe do predajne obuvi. Ale nehľaďte len na trendové novinky. Majte na pamäti, že pekná trendová obuv nemusí byť vhodná na vaše nohy.  Preto získavajte aj iné znalosti o svojich chodidlách najmä vtedy ak nemáte úplne štandardné chodidlá.

Dosť časté problémy s neštandartnými chodidlami vám neumožňujú zakúpiť si vybratú obuv. Široké palce, nerovnaká dĺžka palcov, široká predná časť chodidla, silnejšie lýtka, ploché nohy, úzke nohy, vysoká klenba, ...

Obuv na nosenie po komunikáciach či na rekreačné účely sa vyznačuje trvanlivejšou aj kvalitnejšou konštrukciou ako je obuv spoločenská. Zle tvarovaná obuv  spôsobuje bolesti chodidiel aj nôh. Deformované chodidlá spôsobia bolesti chrbtice aj celého tela. Poraďte sa s predavačom ako si vybrať obuv. 

Pri nerovnakých dlhých palcoch na nohách si obuv vyberajte so zaguľatenou alebo mierne zrazenou špičkou.

Ploché nohy treba riešiť s odborníkom. Možno potrebujete ortopedickú vložku. Ploché nohy  nie vždy sú od narodenia, získate ich aj vtedy, keď nenosíte správnu obuv. 

Obuv na podpätkoch vyberajte s čalúnenou stielkou v prstovej a klenbovej časti. Vhodná je aj antistresová vložka(obuv). Keď majú byť tie podpätky, tak nie príliš vysoké. Striedajte obuv aj na nižšom podpätku.

 

Široké chodidlá ( vyššia klenba, vyklenuté chodidlo, výrastky, veľké palce) potrebujú širšie topánky. 

Trápite nohy zbytočne v užších topánkach s predstavou, že sa roztiahnu? 

Nebude to pre vás príjemné. Zároveň trpí noha a aj zničíte obuv.

Okrem klasického označovania čísiel veľkostí sa pri niektorých značkách obuvi orientujte aj podľa iných označení. Sú to označenia písmenami, ktoré udávajú šírku.

  • Bez písmena sú pre bežné nohy
  • Písmeno F platí pre úzke nohy
  • Písmeno G pre širšie nohy
  • Písmeno H pre široké nohy
  • Písmeno I a K sú veľmi široké a bolestivo citlivé nohy

Pri výbere čižiem sa riaďte veľkosťou sáry od S po XL. Aj keď nemáte nadváhu a máte od prírody dané širšie lýtka, na sáre čižiem hľadajte písmená.  Čižmy majú mať dostatočne širokú sáru, aby sa nohy dostatočne prekrvovali. Nasilu nohy nestlačajte do čižiem, poškodíte zdravie, ale aj poškodíte čižmy, lebo môže prasknúť zips či šev. Širšie sáry na čižmách majú  vzadu všitú  gumičku alebo nejaku pružnejšu látku. 

Ešte jedna rada na záver, nedostanete kúpiť čižmy so širšou sárou, radšej zostaňte  pri členkovej obuvi.